Minimalist Yaşamanın Faydaları Nelerdir?

Minimalist Yaşamanın Faydaları Nelerdir? blog resim

Minimalist Yaşamanın Faydaları Nelerdir? 

Minimalist yaşam son dönemde çok sık duyduğumuz ve karşılaştığımız yaşam stillerinden. Normal yaşantısını minimalist yaşama çevirme yoluna giren birçok kişi mevcut. Sosyal medyada da çok popüler olan ve insanlara kendini daha özgür hissettiren minimalist yaşam temelinde “Az, çoktur.” felsefesi yatıyor. Peki tercih edenlerin çok memnun, minimalizmi bilenlerin ise akıllarına takılı kalan bu minimalist yaşamanın faydaları nelerdir? Minimalist yaşamak nedir? Gelin tüm detaylarıyla inceleyelim.

Minimalizm Nedir? 

Sanatta yalınlık olarak başlayan minimalizm, gün geçtikçe değişti ve bir yaşam felsefesi haline geldi. Temelinde az eşya az insan az yiyecek gibi insana yeterli gelen şeyleri belirleyip bu şekilde yaşamını sürdürmesini hedefleyen bir öğreti. 

Minimalizm katı kuralları ve genel geçer, herkesçe benimsenmesi gereken düsturları olan bir disiplin değildir. Minimalizm; az eşyadan gelen özgürlüğü, az yemekten gelen hafifliği, az konuşmanın derin düşüncelerinin rahatlatıcılığını savunur.

Minimalist Yaşamanın Faydaları

Hepimizin her gün onlarca bilgiyi, paketli gıdayı birçok kıyafeti ve daha nicesini tükettiğimizi hiç düşündünüz mü? Evimize aldığımız eşyaları koymak için ekstra yaptırdığımız dolaplar. Son çıkan telefonu ilk almak için girdiğimiz kuyruklar. Hepsi ne kadar yorucu ne kadar yarış içinde bir koşuşturmacayı sürdürüyor. Dışardan bakıldığında olmasa da olur diyebileceğimiz onlarca eşyanın içinde minimalizme yönelmenin faydaları nelerdir? Birkaç madde ile özetleyelim.

1)  Çevreye Yardım Ediyorsunuz

Almadığınız her kıyafet, kullanmadığınız her poşet, prizden çıkardığınız her teknolojik alet hepsi küçük gözüken oysaki doğaya sevinç çığlıkları attıran adımlardan. Tüketmek yerine olanla idare etmeye yönelmeye alışveriş alışkanlıklarınızı gözden geçirerek başlayabilirsiniz. 

2) Özgürlüğün Keyfini Çıkarın 

Dolabınızdaki onlarca kıyafetten o gün için olanı seçmek için kaç dakika harcadınız? Aynada kişisel bakıma ayırdığınız sürede kaç kitap okurdunuz? Elbette rutinlerinizi bir anda bırakmanızı her şeyi çöpe atmanızı beklemiyoruz. Bağlılığınız olan noktalardan uzaklaştığınızda sizlere kalan zamanın özgürlüğüne sizlerde şaşıracaksınız.

3) Maddi Özgürlük 

Evinizdeki televizyon dolabınızın üzerinde durması için seçeceğiniz figüre ayırdığınız bütçe ne kadardır? Bir parfüm yerine parfümlerinizin olması için son parfümünüzü kaç taksit ile almıştınız? Geri kalmamak ya da son çıkan trendlere uyum sağlamak adına yaptığınız harcamaların ödeme planlamasını düşünmek yeterince yorucu değil mi? Elinizde bulundurduğunuz, sizlerle birlikte sürdürülebilir olan eşyalarınızı gözden geçirerek sonraki harcamanızı planlayın. 

4) Zamanınızı Yönetin

Kocaman bir evin lüks ve gösterişli duruşunu hepimiz beğeniyoruz. Peki temizlerken harcadığınız zaman, dolapları ve boşlukları doldurmak için aldığınız onca eşyanın yaşam süresi ne kadar? Minimalizmin sizlere getirdiği sakinlik ve boş zamanlarla daha sakin ve daha fazla kendinize kalan zamanlar yaratabilirsiniz. 

Minimalize yaşam seçimi yapmak ya da bir günde minimalist olmak diye bir şey yoktur. Adım adım başlayabileceğiniz minimalizm felsefesine atacağınız bir adım hayatınıza kelebek etkisi yaratabilir.

Benzer Haberler

Son Yapılan Yorumlar

comment-thumbnail

Taha TEMUR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

comment-thumbnail

Taha TEMUR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

comment-thumbnail

Taha TEMUR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

comment-thumbnail

Taha TEMUR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap...

Arama